Spowodowałem wypadek, co mi grozi?

#2016-10-19 04:46:45 

menager

Użytkownik

Witam. Niedawno miałem wielkiego pecha i spowodowałem wypadek samochodowy, straciłem panowanie nad kierownicą i potrąciłem pieszego. Osoba ta doznała złamania nogi i potłuczeń, chyba też wstrząsu mózgu. Teraz czeka mnie postępowanie i obawiam się, co mnie czeka. Problem jest tym większy, że nie mogę stracić prawa jazdy, bo jest mi ono niezbędne w pracy. Czy jest tu ktoś, kto może mi powiedzieć, co może mi grozić?
#2016-10-19 05:26:09 

Bonus BGC

Użytkownik

A jak doszło do wypadku? Był pan trzeźwy czy pod wpływem jakichś środków? Udzielił pan pomocy osobie poszkodowanej? To są bardzo ważne kwestie, które zawsze bierze się pod uwagę na początku, gdyż od tego zależy ujęcie sprawy oraz przewidywany maksymalny wymiar kary. Liczy się to zarówno dla prokuratora, jak i dla sądu w dalszym postępowaniu.
#2016-10-19 05:47:33 

menager

Użytkownik

Tak, byłem trzeźwy, do wypadku doszło właściwie na skutek mojej nieuwagi. Nie uciekłem z miejsca wypadku, zawiadomiłem karetkę, więc w tym przypadku chyba postąpiłem właściwie. Niepokoi mnie jednak dość poważny uszczerbek na zdrowiu osoby poszkodowanej, czy przypadkiem sąd nie zdecyduje, że muszę płacić jakieś odszkodowanie czy na przykład ponieść koszty leczenia? Jednak najważniejsze jest dla mnie to, by nie stracić prawa jazdy.
#2016-10-19 07:25:20 

Bonus BGC

Użytkownik

Faktycznie za lekki uszczerbek na zdrowiu uznaje się takie urazy, na które poszkodowany otrzymuje zwolnienie lekarskie trwające krócej niż 7 dni, w tym przypadku urazy są poważniejsze, więc konieczna może się okazać wypłata odszkodowania. Nie sądzę, by sąd zdecydował o odebraniu panu prawa jazdy, gdyż nie był pan pod wpływem środków odurzających (chyba że ma pan na koncie wiele wykroczeń drogowych, ale nic pan o tym nie wspomina). Niemniej radziłbym skonsultować się z dobrą kancelarią adwokacką sprawy karne lepiej konsultować z fachowcami, a kiedy sprawa jest poważniejsza, niezbędne jest wynajęcie adwokata, który będzie reprezentował pozwanego nie tylko w sądzie, ale też na spotkaniach z policją i prokuratorem. U pana sprawa nie jest tak poważna z tego co pan przedstawił, jeśli osoba powodująca wypadek jest trzeźwa, praktycznie zawsze sąd wymierza karę za nieumyślne spowodowane wypadku i uszczerbek na zdrowiu w zawieszeniu na jakiś okres. Tylko w niektórych, bardzo rzadkich przypadkach zdarza się, że są orzeka karę bezwzględną (tj. nie w zawieszeniu) za spowodowanie wypadku, ale to ma miejsce tylko wówczas, gdy szkody powstałe w wyniku wypadku są bardzo poważne, u pana na pewno tak nie jest. Najważniejsze, że podczas zdarzenia nie był pan odurzony. Bardzo dobrze też, że udzielił pan pomocy osobie poszkodowanej, jest to praktycznie najważniejsza kwestia, dlatego warto o tym zawsze pamiętać, bo nawet fakt, że osoba powodująca wypadek może być w stanie szoku i dlatego uciekać z miejsca wydarzenia, nie świadczy w sądzie na jej korzyść. Mam nadzieję, że udało mi się rozwiać wszystkie wątpliwości, pozdrawiam i życzę pomyślnego zakończenia sprawy.
#2016-10-19 08:27:17 

Kajko

Użytkownik

Bardzo dziękuję za pomoc, bardzo mi ulżyło, nie obawiałem się właściwie, że pójdę do więzienia, ale tego, że stracę prawo jazdy. Dziękuję za rzeczową odpowiedź.
#2016-10-19 09:09:32 

Bonus BGC

Użytkownik

Bardzo proszę
DODAJ ODPOWIEDŹ
Copyright 2015